Интервјуа

ВИДЕО: Лидерот на ВМРО-НП, Љубчо Георгиевски во емисијата ТОП ТЕМА

Во прилог ви го преставуваме во целост видеото од емисијата за ТОП ТЕМА на телевизија Телма на лидерот на ВМРО Народна партија.


(ВИДЕО) Лидерот на ВМРО НП гостин во 24 анализа (20.04.2016)

Во прилог можете да ја проследите целосната емисија 24 анализа каде гостин беше г-дин Љубчо Георгиевски, претседател на ВМРО Народна Партија и поранешен Премиер на Република Македонија.


Георгиевски за Актуелно24: На Страшо Милковски СДСМ му го подари Гранит, Владата на Георгиевски му даде над 50 млн. евра работа

Интервјуто на довчерашниот генерален директор на Гранит Страшо Милковски дадено за порталот Фактор.мк предизвика кај мене потреба да реагирам со соодветен одговор на неколку места. Првото е дека во периодот 1998-2000 година имал многу сериозен политички притисок и второ, во списокот на работите кои ги добивал Гранит за периодот од 1998 до 2002 година не е ставена ниту една работа која ја има добиено од тогашната влада. Веднаш да кажам дека најсоодветно ќе беше одговорот да го дадам на истиот портал Фактор.мк но, за жал таму не пронајдов нигде простор, ниту под неговото интервју, ниту на целиот портал, каде би можел да го дадам мојот одговор. Па затоа, еве се заблагодарувам на порталот Актуелно24.мк чија редакција ме запраша дали се пронаѓам во интервјуто на г-динот Милковски.

ljubco

Во описот на својата биографија г-динот Милковски го заборава периодот од  1990 до 1998 година кога беше главна политичка фигура на СДСМ во Делчево. Тоа е период во кој тој воспостави комплетна политичка диктатура на територијата на општина Делчево зашто има многу живи сведоци, а водеше и персонална битка против мене терајќи ги многу мои роднини и лични пријатели да се откажуваат од мене и да зборуваат со директни напади колку што можат повеќе. Диктатурата за која денес се обвинуваат многу локални моќници на ВМРО ДПМНЕ е детска градинка спрема онаа што Страшо Милковски го имаше направено со Делчево. Како награда на неговата директна пресија во мојот роден град на Страшо Милковски директно му беше поклонет Гранит. Сакаме да ја потсетиме Македонската јавност дека целиот раководен тим беше против него, а СДСМ насила го донесе на чело на оваа компанија. Во тој момент почна насилството над акционерите на Гранит, или да ги продадат за смешна сума своите акции на Страшо или ќе останат без работа. Така што неговиот коментар дека од политика ништо не добил нека си го расчистат внатре во СДСМ, таму нека го повикаат и нека им објасни кој му го даде Гранит.

Со нашето доаѓање на власт 1998 година како што почнаа ревизиите во повеќе фирми така беше направена ревизија и на Гранит и како што самиот вели биле  подготвувани 7 до 8 кривични пријави за него. Неможам да се сетам на содржината на тие кривични пријави, но сигурно не биле тенденциозни и без основа. Но, многу добро се сеќавам дека амбасадор акредитиран од една земја членка на НАТО дојде директно да бара од мене да ги запреме сите процеси против Страшо Милковски, дури тоа го постави и како можен политички проблем. Тоа е добар пример дека и многу западни демократии борбата против корупцијата ја водеа само декларативно, а кога лично ќе се вплеткаат во некои бизнис односи ја злоупотребуваа сопствената позиција на амбасадор. Тоа е едниствен пример некој амбасадор да има барано ваков тип на услуга од мене.

Независно од оваа ситуација, а според нашата филозофија и политика во тоа време, ВМРО ДПМНЕ водеше економска политика која имаше за цел да им помогне на сите градежни компании во Македонија. Ние го заборавивме дејствувањето на Страшо Милковски до 1998 година и го третиравме како субјект рамен на сите. Ќе го потсетам господинот Страшо дека како Влада сме заслужни за добивањето на неговите бизниси во Бугарија, Албанија и Украина. Иако во периодот 1998 до 2002 година не ставил ни еден проект сакаме да го потсетиме на неговите лични зборови кога ги гушкаше Балковски и Арнаудов дека од Владата на ВМРО ДПМНЕ има добиено за над 50 милиони евра работа внатре во Македонија, најмногу од било која Влада. Ќе го потсетам само на неколку: Обиколницата околу Скопје, Браната Лошана, бројни стамбени згради, Блаце граничниот премин, стотици локални патишта, му ги доплативме долговите од СДСМ за автопатот Тетово-Скопје, вклучен беше во сите градежни проекти на ЕСМ и плус во ископот на рудниците. Нека го повика директорот на 11то градилиште Владо Велиновски кој секоја недела им повторуваше на вмровците во Делчево дека Гранит зема плата само од Владата. Впрочем, не е тешко тоа да се провери и нека си ги видат договорите внатре во фирмата во перидот од 1998 до 2002 година и самите договори ќе им кажат колку работи имаат добиено од таа Влада.

И на крај, како дополнителен коментар во текстот за порталот Фактор.мк  кои го претставија Страшо Милковски како голем директор, им се има испуштено еден многу сериозен податок. Кога Страшо Милковски станал директор на Гранит фирмата имала 8.000 вработени. Денес оваа фирма има 1.500 вработени. Браво за успешноста.


ВИДЕО: Гостување на Љубчо Георгиевски во „Топ Тема“ на Телма телевизија (08.06.2015)

Проследете ја во целост емисијата Топ Тема која се емитува на Телевизија Телма каде вчерашен гостин беше нашиот претседател Г-дин Љубчо Георгиевски. Во прилог видеото од емисијата: 


ВИДЕО: Гостување на Љубчо Георгиевски во „Топ Тема“ на Телма телевизија (23.02.2015)

Погледнете го гостувањето на претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски на 23.02.2015 во емисијата „Топ Тема“ на Телма телевизија.


Страна 1 of 512345